MacBook Pro a problémy s nízkou výdrží baterie

6.3.2017

MacBooky jsou notebooky, které se obecně mohou chlubit mimořádně dlouhou životností baterie. V podstatě jsou schopné zvládnout běžný pracovní den, aniž byste museli shánět zdroj energie.
Nejinak na tom měl být nový MacBook Pro s Touch Barem. Tato inovace slouží k ovládání hlasitosti a multimediálních souborů a jeho funkce je variabilní v závislosti na tom, ve které aplikaci ji využijete. Vylepšený notebook sliboval opět až deset hodin výdrže. Jaká byla ale realita?

Problémy s nízkou výdrží MacBook Pro

Ne příliš spokojené zkušenosti majitelů notebooku se začaly množit poměrně záhy a notebook dokonce jako první MacBook neprošel ani u nezávislého serveru Consumer Reports. Uživatelé avizovali výdrž od tří do šesti hodin, a to aniž by docházelo k významně zvýšené zátěži počítače. K tomu, aby se to na stavu baterie negativně podepsalo, stačila již běžná kancelářská práce. Byť se problém netýkal zcela všech modelů, nedostatek se novému typu notebooku nedal zkrátka upřít. Apple to s aktualizací systému na verzi 10.12.2 vyřešil sice obratem, nicméně značně svérázně. Ukazatel zbývajícího času totiž z lišty jednoduše vymizel, přestože v systému byste ho samozřejmě našli (a stále najdete) i dál. Co oči nevidí, to srdce nebolí, uživatelé se tak měli výdrží svého přístroje zkrátka přestat zatěžovat.
Apple se se sice bránil, že problém tkvěl přímo v ukazateli, který odhadoval výdrž baterie chybně. Praxe však opět ukázala něco jiného. A sám výrobce nakonec připustil reálnou chybu. V lednu roku 2017 totiž konečně přišla na svět aktualizace systému, která problém s výdrží baterie s konečnou platností vyřešila.

Chybu vyřešila až aktualizace

Po aktualizaci, vypuštěné tradičně nejprve coby betaverze, výdrž MacBooku citelně vzrostla, majitelé se nyní, přirozeně v závislosti na tom, k čemu počítač využívají, mohou dostat i nad hranici deseti hodin. Navíc došlo po updatu i ke snížení spotřeby a vyřešily se i grafické chyby v podobě zamrzání grafického adaptéru nebo padání ovladačů. Potíže v software tedy skutečně nastaly, dokonce se o nich vědělo a vývojáři cíleně pracovali na jejich nápravě, byť oficiální vyjádření z Apple na toto téma nepřišlo nikdy.
Odstranění nedostatku nakonec potvrdilo i nové testování MacBooků pro u Consumer Reports, které proběhlo po několika týdnech. Protože se nejednalo o problém s hardware, po opětovném otestování tak nakonec i tahle novinka od Applu doporučení získala.

Pokud právě vy nejste s výdrží svého MacBooku stále spokojeni, využijte tipy pro maximalizace výdrže baterie, které připravil přímo Apple na svém webu. Zahrnují samozřejmě aktualizaci na nejnovější verzi operačního systému, dále je vhodné si nastavit Úsporu energie, kterou najdete v Předvolbách systému. Zapomínat byste neměli na snížení jasu. Pokud je momentálně nepotřebujete, pak je vhodné vypnout rovněž wifi a Bluetooth.

Napsat reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *