Budoucnost 4 palcového telefonu: Dočkají se milovníci iPhone 5S a SE nástupce?

4.2.2017

Téměř před rokem Apple představil vedle svých vlajkových modelů také iPhone SE jako nástupce populárního iPhone 5S a dobře věděl, proč to dělá. Tehdy už výkonově trochu zastaralá „pětka“ byla a stále je mezi lidmi velmi populární. U nás je do dneška suveréně nejvyhledávanějším iPhonem ve vyhledávačích. Představit nový model pro tuto početnou skupinu, tedy bylo rozumným krokem. Letos nás čeká nová várka iPhonů a na stole tedy leží otázka, jestli Apple na fanoušky 4 palcové úhlopříčky bude myslet také letos.

Proč je iPhone 5S/SE tolik v oblibě

Asi nejzásadnějším důvodem je jeho velikost a konstrukce. Osobně jsem nikdy v životě neslyšel nic o tom, že bych měl malé ruce. Přesto je pro mě velikost „pětek“ ta maximální, která je mi pohodlná. U šestky mám mnohem větší pocit nejistoty a větší iPhone si musím přesouvat po dlani, při používání jednou rukou.  U největších verzí PLUS je to mnohem horší. Samozřejmě mám problém s horní částí displeje, což se i sám Apple snaží řešit funkcí Reachability. Pro mou ruku je ale u úhlopříčky 5,5 palců problémem i pravá strana v případě držení telefonu v levé ruce. Telefon musím přehazovat i při potvrzení odeslání zprávy.

Další konstrukční výhodou iPhonu 5S/SE jsou ostré hrany. Právě při přesouvání větších iPhonů v ruce, abych všude dosáhl, situaci komplikují jejich oblé hrany. U velkých iPhonů mám zkrátka při používání jednou rukou pocit, že držím mýdlo, a že mi musí každou chvíli vyklouznout. Ostré hrany iPhonu 5S v tomto ohledu hodně přidávají na jistotě.

Na populární konstrukci ukazuje i samotný model SE. Podle uniklých fotografií před zveřejněním byla ve hře i zmenšená zaoblená verze designu, stejná jako u iPhonu 6. Samozřejmě mohlo jít o fake, ale je běžné, že Apple pracuje do poslední chvíle s několika variantami, které si také fyzicky vyrobí.

Ve chvíli, kdy jsem se díval na představení modelu iPhone SE, byl jsem nadšený. Šlo o výkonostní prodloužení životnosti modelu, který jsem si oblíbil. Vůbec by mě neurazilo, kdyby přišel s cenovkou šestky, ale stalo se něco nečekaného. Výjimečně Apple představil nový model za levnějších cenových podmínek, než jeho předchůdce. To se normálně Applu nepodobá, ale opět to má racionální důvod. Nemůže totiž ignorovat další důvod oblíbenosti iPhonu 5S. Tím je jednoznačně jeho cena.

Iphone SE je momentálně nejlevnější iPhone z aktuální nabídky Applu a díky své ceně musel u všech prodejců zlevnit také starší iPhone 5S, který se stále doprodává. Podívejte se na jejich aktuální ceny:

Nejlevnější iPhone 5S Nejlevnější iPhone SE

Chystá se nástupce?

Podle analytika jménem Ming-Chi Kuo nástupce určitě nemůžeme očekávat v první polovině roku 2017. Důvodem jsou údajně vyšší marže na větších telefonech, o které by Apple nerad přišel na úkor nízkomaržových malých modelů.

V dlouhodobějším horizontu je však možné, že se dočkáme doplnění osmé řady iPhonů o stejně malý model, jako známe z 5S/SE, který však bude mít díky novému bezrámovému designu vyšší úhlopříčku displeje. To bohužel určitě nebude letos.

Loni se objevili snímky údajného iPhone 6 SE. Velmi brzy však bylo odhaleno, že šlo o fake. Detaily neseděly, nápis byl očividně upravován a podobně.

Řešení, které by zachovalo vysokou marži a zároveň neochudilo fanoušky čtyřpalcových modelů, existuje. Mohli bychom doufat, že se vedle osmičkových iPhonů dočkáme doplnění sedmičkové řady o malý iPhone v designu iPhonu 7. Komponenty by převzal ze sedmiček a nejmodernější hardware by byl přidán do větších modelů iPhonu 8 nebo 7S, případě iPhonu X, o názvu se také spekuluje.

Napsat reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *