12 spekulací o chystaném iPhone 8, které vás připraví o překvapení

25.1.2017

Spekulací o podobě nového jablečného telefonu je plný internet. Některé jsou z lepších zdrojů, ale i ty se mnohdy pletou zejména v čase, kdy Apple danou inovaci představí. Sám Apple totiž do poslední chvíle pracuje s několika variantami nového iPhonu. Jak tedy může a nemusí vypadat nový iPhone?

1) Název

Hned první spekulace se týká samotného názvu. Už je to totiž 10 let od vydání prvního iPhonu a tak je možné, že se vyplní předpovědi o novém názvu. Ten může být buď iPhone 7s, iPhone 8, iPhone X (X může odkazovat na římskou desítku v návaznosti na desetileté výročí), nebo prostě jen iPhone.

Přeskočení 7s verze by dávalo smysl z pohledu nového designu a skokovějších inovací, čehož jsme se u sedmičky moc nedočkali. V minulosti se ne-eskové verze vždy vyznačovaly právě radikálnější změnou.

2007 – iPhone
2008 – iPhone 3G
2009 – iPhone 3GS
2010 – iPhone 4 (nový design)
2011 – iPhone 4s
2012 – iPhone 5 (nový design)
2013 – iPhone 5s
2014 – iPhone 6 a iPhone 6 Plus (nový design)
2015 – iPhone 6s a iPhone 6s Plus
2016 – iPhone 7 a iPhone 7 Plus

Podle nás by se také klidně mohly sjednotit názvy s iPady. Menší iPhone by se tedy mohl jmenovat iPhone Mini a největší iPhone Pro. U této myšlenky bychom mohli zůstat a zaspekulovat si o 12″ MacBooku. Proč se nejmenuje MacBook Mini? Všechny produkty by tak smysluplně dávaly najevo své postavení.

2 a 3) Zahnutý displej a čtečka otisků v něm

Zahnutý displej u okrajů telefonu už nám předvedl Samsung. Strategie Applu ale není přijít s něčím jako první. Obvykle se snaží přijít s nejlepším řešením. Protože se o zahnutém displeji spekulovalo už u iPhonu 7, měly bychom se ho už konečně dočkat, pravděpodobně však nezůstane jen u něj. Apple totiž disponuje patentem, který popisuje fungování čtečky otisku prstů skrz displej. V kombinaci s Force Touch už by nebylo potřeba omezovat velikost displeje kvůli ovládacímu prvku.

Pokud to tak skutečně bude a my budeme na novém iPhonu klikat už jen na displej, nabízí se otázka, co s prostorem vlevo a vpravo vedle virtuálního Home tlačítka? Řekl bych, že nový Macbook Pro s Touch Barem už nám ukázal, jak by se dal prostor využít…

4) Indukční nabíjení

Také o indukčním nabíjení se mluvilo už v souvislosti s iPhone 7. Že se bude jednat o větší kulatou či zaoblenou plochu na odkládání iPhonu, víme už z patentu z konce roku 2015. Iphone se však nemusí plochy dotýkat.

Nutno však dodat, že k indukčnímu nabíjení vlastní Apple patentů víc. Některé poukazují na indukční nabíjení iPadů, zatímco u jiných je již dnes jasné, že se využití nikdy nedočkají. Jeden patent například popisuje nabíjení formou namotání kabelu sluchátek kolem jakési věže. Vzhledem k nedávnému odstranení konektoru sluchátek a představení bezdrátových je jasné, že věž na jejich namotání jistě představena nebude.

Podle některých zdrojů by parametry nabíječky měly být úctyhodné. Firma Energous, která vyvíjí vysílač WattUp, jenž dokáže nabíjet až 12 zařízení na vzdálenost přibližně 4,5 metru, uvedla, že spolupracuje s jednou z největších elektronických společností světa, a že budou dodávat produkt do konce roku 2017. (Nový iPhone bude představen s největší pravděpodobností na začátku září 2017). Energous navíc získala investici 10 milionů dolarů od společnosti Dialog Semiconductor, což je společnost, která primárně spolupracuje s Applem.

5) Sklo namísto kovu

Na zakřivený čelní displej by měla navazovat zakřivená skleněná záda namísto současných kovových. Podle všeho se budou skleněná záda týkat pouze jednoho z osmičkových modelů.

6) OLED

OLED displeje jsou jednoduše budoucnost. Mají kontrastnější obraz, jsou tenčí a díky svému principu rozsvícení pouze těch pixelů, které jsou potřeba, dosahuje velké úspory spotřeby baterie. Navíc černá je na OLED displeji mnohem černější, protože černé pixely jednoduše nesvítí ani nejsou podsvícené.

Dosazení těchto displejů do chystaného iPhone 8 prozradilo vyjednávání Applu s japonským Sharpem o jejich dodávkách. Protože je ale dodání tolika OLED displejů mnohem složitější, než u LCD variant a potýká se momentálně s problémy, najdeme OLED pravděpodobně pouze v nejdražší verzi.

7) USB-C

Použití konektoru USB-C u 12″ MacBooku bylo překvapením a vyvolalo značné kontroverze. Jeho nasazení také v novém MacBooku Pro už ukazuje na plnou důvěru Applu v jeho nasazení napříč celým portfoliem. I když Apple mění konektory u svých iPhonů poměrně často, není důvod, proč by měl lightning zůstat. Stávající příslušenství, které mají zákazníci doma, nebylo pro Apple nikdy argumentem. Chystané nasazení USB-C konektoru do nových iPhonů a iPadů by mohlo také vysvětlovat dlouhé roční otálení s představením kabelu Lightning – USB-C, díky kterému mohou majítelé nových MacBooků připojit svůj iPhone. Je možné, že byl v Cupertinu nový konektor připraven k použití do iOS zařízení už delší dobu.

8) Lepší voděodolnost

Voděodolnost by měla mít nově certifikaci IP68. Ta zaručuje plnou ochranu proti vniknutí prachu a chrání proti nepřetržitému potopení do vody.

9) Nová červená barva

Z úniků od výrobců se mluví také o červené barvě. Ta se může objevit jako doplňující ke všem iPhonům, pravděpodobně v rámci takzvané RED edice na podporu boje proti šíření AIDS. Apple v něm pomáhá už 10 let.

10 a 11) Lepší fotoaparát a Rozšířená realita

Fotoaparát by měl být v iPhonu 8 opět vylepšen. Nadále zůstane v základním modelu jedna čočka a ty nejlepší funkce najdeme v dražších modelech. Mezi nimi by mělo být navýšení rozlišení ze stávajících 12 Mpx na 16 Mpx a vylepšená optická stabilizace. Telefon by také mohl získat schopnost pracovat s takzvanou rozšířenou realitou. To už se moc netýká samotného fotoaparátu, jako spíš jeho softwaru. Díky rozšířené realitě by bylo možné například rozpoznávat obličeje a manipulovat s nimi.

12) Smart Connector

Už dnes jsou iPhony dost velké na to, aby zužitkovaly nějakou tu externí klávesnici. K tomu jim má dopomoct Smart Connector, který známe z iPadu. Vzhledem k tomu, že se o něm spekulovalo už u sedmiček, jistě už mu nic nebrání v nasazení. Záležet bude pouze na samotném Applu a také na jeho dodavatelském řetězci, který už nejednou způsobil odložení funkce do příštích modelů.

Použité vizualizace: https://www.handy-abovergleich.ch/iphone-8-concept/

Napsat reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *